Vdes Ali Lajçi, ish-kryetari i Pejës

Ka vdekur ish-kryetari i Pejës Ali Lajçi.

Lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur familjarët e të ndjerit.

Ai në kohën e shpalljes së Pavarësisë së vendit ishte deputet nga Grupi Parlamentar i LDK-së.

Lajçi ka përfunduar gjimnazin në Pejë dhe Fakultetin Filologjik në Prishtinë.

Ai ishte ish i dënuar politik nga regjimi i Serbisë.

Në vitin 1981 ai ka qenë organizator i demonstratave, arsye për të cilën është dënuar me 15 vite burg.

Që nga viti 2001 deri në vitin 2007 ai ka qenë Kryetar i Komunës së Pejës, ndërsa nga viti 2007 deri në vitin 2010 deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës./Sinjali/

Shpërndaje këtë lajm në:

Më shumë