Vdes halla Halime, mjekja e njohur popullore nga Gllanasella e Drenasit

Në moshën 93 vjeçare ka ndërruar jetë Halime Krasniqi nga fshati Gllanasellë e Komunës së Drenasit, raporton DrenicaOnline.

E ndjera e njohur si halla Halime, ishte mjeke popullore me zë në tetë Drenicën dhe më gjerë.

Ja çfarë thotë i moshuari për...VIDEO

Halla Halime ishte një “fizioterapeute” popullore ku sherojë shumë njerëz dhe sidomos, ajo ia doli që një numër të konsiderueshëm të nënave ti rehabilitojë me energjinë e saj aktive dhe pastaj të lindin fëmijë pas shumë vitësh martesë.

Varrimi i së ndjerës bëhet të shtunën me 10 nëntor 2023, në ora 16:00 në varrezat e lagjës Karaqica në Gllanasellë.

/DrenicaOnline/

Shpërndaje këtë lajm në:

Më shumë