Shembet skela, të paktën katër punëtor të vdekur në Gjermani- detajet e fundit

Katër punëtorë vdiqën pasi skela u shemb në një kantier të madh ndërtimi në Hamburg, një qytet port në Gjermaninë veriore, dhe disa njerëz janë të zhdukur, tha të hënën një zëdhënës i zjarrfikësve.

Nuk dihen ende shkaqet e aksidentit, shtoi ai.

“Disa persona u varrosën nën skela dhe konsiderohen të zhdukur”, tha zëdhënësi.

Në terren ndodhen rreth 70 anëtarë të ekipeve të shpëtimit.

Aksidenti ka ndodhur në Hafencity, zona e një projekti të madh të rizhvillimit të ish-pjesës së portit të Hamburgut.

Sipas të përditshmes Bild, skelat janë shembur në Westfield Hamburg-Überseequartier, një kompleks i ri biznesi, banimi dhe argëtimi që do të përfshijë gjithashtu një terminal të ri anijesh lundrimi.

Punëtorët që vdiqën po ndërtonin një bosht ashensori kur skela u shemb, duke shtypur të paktën tetë punëtorë, sipas AFP.

E gjithë zona ku punonin rreth 700 punëtorë u evakuua, sipas Bild.

Shpërndaje këtë lajm në:

Më shumë