Sa shpesh duhet të bëni dush në verë? Sigurisht jo çdo ditë

Ju djersitni, dilni dhe mezi prisni të ktheheni në shtëpi në freskinë e ajrit të kondicionuar dhe thjesht po numëroni mbrapsht për pushimet verore jo për të shkuar me pushime, por për të fjetur pak më shumë. Dhe ju djersiteni përsëri. E vetmja gjë që ju shpëton është dushi i ftohtë në mëngjes dhe në mbrëmje, apo jo? Epo, është koha për të mësuar se e vetmja gjë që ju bën të ndiheni më mirë në vapë nuk duhet të bëhet aq shpesh.

Sa shpesh bëjmë dush në verë?

Zakonisht, ne lahemi më shpesh sesa duhet. Shumica prej nesh bëjnë dush çdo ditë për të qenë të ajrosur, për të erë të mrekullueshme, për t’u ndjerë pak më njerëzor.

Megjithatë, ne nuk kemi nevojë për të. Brandon Mitchell, i cili është një asistent profesor i dermatologjisë në Universitetin George Washington, tha për TIME se “shumica e njerëzve e teprojnë“.

Më pas ai shpjegoi se kur jemi të zellshëm në dush, lëkura jonë bëhet më e thatë dhe përdorimi i vazhdueshëm i sapunit shkatërron florën natyrale të trupit dhe vajrat mbrojtëse të lëkurës.

“Trupi juaj është një makinë e lyer mirë,” shtoi ai. Ndërkohë, këtë “vajore” përpiqemi ta shmangim duke bërë dush.

Në mënyrë ideale, në muajt e dimrit bëjmë dush një ose dy herë në javë. Në verë, se djersitemi më shumë, le ta rrisim në tre ose katër, sipas Brandon Mitchell.

Pavarësisht nëse i ndiqni këshillat e tij apo jo, është e rëndësishme ta trajtoni lëkurën tuaj me dashuri. Përdorni ujë të ngrohtë por jo të nxehtë, fshijeni butësisht dhe mos e fërkoni me dhunë. Gjithashtu, shmangni përdorimin e sapunit antibakterial.

Shpërndaje këtë lajm në:

Më shumë