Thaçi dhe ish-shefi i UÇK-së te varri i Rugovës, lartësojnë kontributin e tij për shtetin

Hashim Thaçi ka shkuar te varri i Ibrahim Rugovës për të nderuar me rastin e 11 vjetorit të vdekjes së tij.

Aty ka thënë se ish-Presidenti ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për Shtetin e Kosovës. Te varri i Rugovës, Thaçi ka shkuar bashkë me ish-Komandantin e Përgjithshëm të UÇK’së, Bislim Zyrapin, aktualisht Këshilltar i Presidentit.

“U bënë 11 vjet nga vdekja e presidentit Rugova, prijësit të lëvizjes politike që shënoi vitet e nëntëdhjeta. Orientimi politik nga vlerat perëndimore, këmbëngulja për lirinë, demokracinë dhe pavarësinë e Kosovës janë vlera madhore të mendimit dhe angazhimit të tij politik. Me veprimtarinë politike dhe intelektuale, me rezistencën e tij paqësore, presidenti Rugova dha kontribut të jashtëzakonshëm për shtetin e Kosovës”, ka shkruar Thaçi.

Për dallim prej aktiviteteve tjera, kësaj radhe, Presidentin e kanë fotografuar me telefon kur e ka vizituar varrin e ish-kundërshtarit më të madh politik të tij.

Thaçi sa ishte gjallë Rugova s’kishte arritur asnjëherë të merrte pozita shtetërore dhe as të merrte pozitën e ëndërruar, atë të Kryeministrit.

Shpërndaje këtë lajm në:

Më shumë