Dronët Shahad në sulmin kundër Izraelit/ Kjo armë e zgjedhur nga Irani është me kosto të ulët por vdekjeprurëse

Dhjetëra dronë u vunë re duke fluturuar nga Irani në drejtim të Izraelit mbi hapësirën ajrore të Irakut.

Dronët e lëshuar nga Irani u panë duke fluturuar ulët teksa kalonin mbi Irak. Në videot e shpërndara në mediat sociale dëgjohen armët që bëjnë një zhurmë të madhe gumëzhimash.

Mjetet ajrore pa pilot besohet të jenë Shaheds, “Dëshmitar” në farsi.

Droni vdekjeprurës me rreze të gjatë është bërë i njohur si “AK-47” i Teheranit, i lirë, i prodhuar në masë dhe i gatshëm për t’u eksportuar në mbarë botën në zonat e konfliktit, ku regjimi ka një interes të veçantë.

Zhurma e tyre është tashmë shumë i njohur për ukrainasit të cilët janë vazhdimisht nën sulm nga dronët e prodhuar nga Irani të lëshuar nga Rusia .

Zhurma e një Shahed që gumëzhin nëpër qiej sinjalizon një shpërthim të afërt dhe, shpesh, viktima civile. Të pajisur me koka luftarake deri në 50 kg dhe me një distancë deri në 2000 kilometra, rusët janë mbështetur kryesisht në Shaheds për të sulmuar rrjetet e energjisë dhe depot e grurit.

Shahed është përdorur tashmë shumë herë nga përfaqësuesit iranianë në Lindjen e Mesme, veçanërisht nga grupet e milicisë Houthi. Flota e dronëve të regjimit sirian raportohet gjithashtu se përfshin Shaheds.

Një dron Shahed-136, sipas zyrtarëve amerikanë, u përdor në sulmin famëkeq të korrikut 2021 me dron nga Irani në anijen Mercer Street në Detin e Kuq, i cili vrau një marinar rumun dhe një roje sigurie britanike.

Duke lëshuar dronët nga Irani, mbi 1000 km larg Izraelit, Teherani dukej se e kishte shmangur qëllimisht elementin e befasisë. Dronët që kalonin mbi Irak dukej se po fluturonin shumë poshtë, në një përpjekje të dukshme për të shmangur radarin lokal. Ishte e paqartë të shtunën mbrëma nëse sulmet e dronit do të pasoheshin nga lëshime të mëtejshme të raketave lundruese ose balistike.

Nëse qëllimi i Iranit është të mposhtë mbrojtjen ajrore izraelite, ai mund të ketë lëshuar dronët relativisht të ngadaltë shumë përpara raketave, në një përpjekje për të siguruar që armët të arrijnë në Izrael në të njëjtën kohë.

“Shahed 136 nuk është saktësisht droni më i avancuar në botë”, tha Bradley Boëman, drejtor i lartë i Qendrës për Fuqinë Ushtarake dhe Politike në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive me qendër në Uashington, në fillim të këtij viti.

“Por kjo është çështja, ju mund të arrini gjëra shumë domethënëse në fushën e betejës me teknologji të ulët, sisteme me kosto të ulët, veçanërisht nëse mund t’i përdorni ato në sasi të mëdha. Dronët iranianë nuk janë problem vetëm për ukrainasit. Ata janë gjithashtu një problem për Izraelin, Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e tij arabë”, tha ai.

Shpërndaje këtë lajm në:

Më shumë