Ëndrra për kualifikim në ‘Euro 2024’ merr fund, Kosova kthehet duarthatë nga Bukureshti

Futbollistët e Kosovës janë larguar duarthatë nga “Arena Nationala” në Bukuresht të Rumanisë. Rumania ka dyfishuar epërsinë në ndeshjen me Kosovën, kështu duke vulosur fitoren.

Mihalia shënoi për 2:0, në minutat shtesë të ndeshjes. Ky rezultat vjen pas golit të epërsisë të cilin e shënoi me shumë precizitet rumuni Nicolae Stanciu, në minutën e 83-të.

Ndeshja në fjalë u përshkrua me incidente të krijuara nga tifozët vendase, për çka edhe pati ndërprerje të ndeshjes.

Ndeshja u ndërpre pas 17 minutave lojë, pasi tifozët rumunë shfaqen mesazh nacionalist dhe skandaloz, ku thuhej “Kosova është Serbi”. Nga ana e tyre nuk u ndalën as brohoritjet e tilla.

Kësisoj, gjyqtari kryesor i ndeshjes Willy Delajod vendosi për ta ndërprerë ndeshjen dhe urdhëroi ekipet të shkonin në dhomat e zhveshjes.

Pauza zgjati për afro 50 minuta dhe më pastaj rinisi, me kushtin që mesazhe dhe brohoritje të tilla mos të ketë më.

Pjesa e parë u mbyll baras dhe pa gola, por Kosova mbeti me një futbollist më pak në minutën e 42-të, pasi Vedat Muriqi u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë dhe u përjashtua.

Ndeshja në pjesën e dytë u kontrollua nga rumunët, të cilët shfrytëzuan epërsinë numerike në fushë.

Rumania pati rast të artë për të kaluar në epërsi në minutën e 61-të, por Aro Muric tregoi sërish aftësitë e tij dhe priti penalltinë e ekzekutuar nga Nicolae Stanciu.

Vendasit e gjeten golin në vazhdim përmes Stanciut, i cili shënoi në minutën e 83-të.

“Dardanët” provuan më pas përmes Loshajt, Dresevicit e Muslijës, por pa sukses.

Rumania goditjen e fundit ia dha Kosovës në minutën e tretë shtesë (90+3’), me golin e shënuar nga Valentin Mihaila.

Me këtë humbje, Kosova ka humbur edhe shpresat për një kualifikim të mundshëm në Euro 2024.

Kjo përballje ishte pjesë e ndeshjeve kualifikuese për Euro 2024. Kosova është pjesë e Grupit I, ku aktualisht mban pozitën e parafundit në grup, me 4 pikë, dy më shumë se Andorra.

Tabelën e kryeson kombëtarja e Zvicrës.

Shpërndaje këtë lajm në:

Më shumë